50. Yılımız 50. Yılımızı Kutluyoruz.
GM
Asistan
Asistan

Merak Edilenler

Melamin, yapısı itibariyle zor kırılan ve yıllarca kullanılabilen, uzun ömürlü bir malzeme olan kimyasal ve sadece su içinde çözülebilen organik kökenli bir maddedir Kütlece % 66'sını oluşturan nitrojen sayesinde alev almayı geciktirici ve ısıya dayanıklı bir yapıya sahip melamin, Formaldehid ile birleştirildiğinde suda çözülmeyen, sert ve zor kırılan bir madde haline gelir.

Melaminin kullanım alanı oldukça geniştir fakat yaygın olarak; Sofra ve mutfak malzemeleri üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca melamin; mutfak dolap ve tezgahları, ses izolasyon ürünleri, çeşitli kumaşlar, alev almayı geciktiren kimyasallar, temizlik malzemeleri, yazı tahtaları, yer döşemesi, gübre ve hayvan yemi gibi pek çok malzemenin ya hammaddesi olarak ya da çeşitli maddelerle kimyasal reaksiyonlara sokularak çok daha farklı ürünlerin imal edilmesinde kullanılır.

Melamin kesinlikle plastik değildir. Bu durum çokça rastlanılan bir karıştırmadır. Birçok insanın melamini plastik ürünler ile eşdeğer görmesi plastik ile melaminin en büyük farkının gözden kaçırmasına sebep olur. Bu büyük fark plastikten yapılan ürünlerin zamanla bakteri üretir hale gelerek insan sağlığını tehdit etmesine karşın; Melaminden elde edilmiş ürün tamamen hijyenik kalıp ve asla bakteri üretmemekte ve insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kullanım koşullarına göre kullanıldığı takdirde melamin tabaklar zararlı değldir.

Kırılmaya yüksek mukavemet göstermesi ürün ömrü ve kullanımı açısından ikame ürün olan porselen, seramik ve cam gibi ürünlere göre çok daha fazla direnç göstermesi sebebiyle tercih edilir.

Göreme Melamin ürünleri (-) 20 °C ve (+) 100 °C ısıya dayanıklıdır.

Maksimum (+) 85 °C de bulaşık makinasında yıkanabilir.

Melamin sıcağa dayanıklı ürünlerdir ancak burada ki sıcaktan kasıt sıcak yiyecek ve bulaşık makinasının sıcağıdır. Melamin tabaklar mikrodalga fırına dayanıklı değildir. Kullanılması sağlık açısından zararlı ve çok sakıncalıdır.

Melamin; tabak, tepsi, açık büfe ekipmanları, özel hammadesi sayesinde kırılmaya ve çizilmeye karşı dayanıklı olarak üretilmektedir. Melamin ürünler kırılmaya ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Özel hammadesi sayesinde uzun süre kullanım için idealdir ürünlerde hiç bir şekilde deforme meydana gelmez. Birbirinden farklı şık ve sağlıklı melamin ürünlerini yemek servislerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yukarı